Taras jest nie tylko ozdobą budynku, ale pełni również praktyczną funkcję.
Służy jako miejsce do wypoczynku, gdzie można się zrelaksować czytając książkę lub pijąc poranną kawę.
Sprawdź, jak prawidłowo zaaranżować taras.

Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni

taras deska kompozytowa

O estetykę tarasu warto zadbać już na etapie jego budowy, a dokładnie projektowania. Należy więc bardzo dokładnie zaplanować przestrzeń oraz wybrać materiały budowlane. W projekcie trzeba uwzględnić kluczowe elementy przedsięwzięcia, takie jak:

  • wielkość tarasu,
  • rodzaj zadaszenia,
  • typ balustrady lub jej brak,
  • wejście na werandę,
  • rodzaj podłogi.

Kluczowym parametrem jest wielkość tarasu. Jest to miejsce, gdzie domownicy lubią przebywać szczególnie wiosną oraz latem. Dlatego powinien mieć on optymalny rozmiar. Nie może być ani za mały, ani za duży.

Zwróć również szczególną uwagę na typ balustrady, zadaszenie oraz rodzaj podłogi. Dobierając odpowiednie komponenty sprawisz, że taras nie tylko będzie zdobił przestrzeń, ale również spełniał wiele praktycznych funkcji.

taras deska kompozytowa
Płyta tarasowa Polbruk Linea szara, bloki schodowe Kost-Bet grafit

Wybór i pielęgnacja podłogi

Płyta tarasowa Polbruk Linea szara, bloki schodowe Kost-Bet grafit

Podłoga powinna być przede wszystkim wytrzymała, ładna, a także odporna na ścieranie oraz działanie czynników atmosferycznych. Może ona być wykona z takich materiałów jak:

  • płytki ceramiczne lub gresowe,
  • kostka brukowa,
  • płyty tarasowe,
  • deski drewniane,
  • deski kompozytowe.

Płytki ceramiczne lub gresowe są dosyć często spotykanym wykończeniem tarasów. Zaletą tego rozwiązania jest szeroki wybór kolorów i wzorów. Wymagają one jednak odpowiedniego przygotowania podłoża oraz starannego ułożenia. Choć tego rodzaju płytki są odporne na wilgoć, słońce i mróz, to czasami mogą pękać po wpływem niskich temperatur lub uderzeń.

Wciąż bardzo popularnym sposobem wykończenia tarasu jest ułożenie kostki brukowej. Mnogość wzorów i łatwa dostępność materiału sprawiają, że wiele osób decyduje się na taki koncept. Kostka jest wytrzymała, ale z czasem traci swój ładny wygląd. Ponadto to co jest jej zaletą, a więc popularność, jest jednocześnie jej wadą. Wykończenie tarasu przy użyciu kostki brukowej może być traktowane jako mało prestiżowe.

Płyty tarasowe mają podobne właściwości jak kostka brukowa. Są wytrzymałe, twarde i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Od ekipy budowlanej wymagają jednak większego kunsztu, ponieważ są trudniejsze w układaniu niż kostka brukowa. Płyty tarasowe są również stosunkowo drogie, ale ich ostateczna cena zależy między innymi od renomy producenta i materiału, z którego zostały wykonane.

Podłoga może być również zrobiona z naturalnego drewna. To propozycja dla osób, które cenią stylowe i eleganckie rozwiązania. Podłoga z naturalnego drewna ma jednak sporo wad. Jest ona bardzo podatna na działanie czynników atmosferycznych, wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych i nawet dobrze zaimpregnowana stosunkowo szybko niszczeje.

Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest podłoga wykonana z desek kompozytowych, które łączą zalety naturalnego drewna i tworzywa syntetycznego. Zachowuje bardzo elegancki wygląd przez wiele lat. Ponadto podłoga z kompozytu jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, dlatego nie niszczeje pod wpływem wody i promieniowania UV.

Deski kompozytowe nie wymagają również regularnych zabiegów konserwujących. Materiał, z którego zostały wykonane, jest bardzo trwały i wytrzymały. Deski kompozytowe są też proste w montażu oraz pasują zarówno do nowoczesnego, jak i tradycyjnego budownictwa.

Odpowiednie wykończenie

Taras z deski kompozytowej firmy ProDeck

Taras powinien być wyposażony w odpowiednie meble. Do desek wykonanych z kompozytu najlepiej pasują meble drewniane, wiklinowe lub rattanowe.

Zaliczyć do nich można między innymi krzesła, fotele lub inne siedziska oraz stół. Przyda się również skrzynia do przechowywania drobnych rzeczy. Jeśli meble zostały zrobione z maturalnych materiałów, należy zwrócić uwagę na ich odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią i deszczem.

Taras z deski kompozytowej firmy ProDeck

Podsumowanie

Jeśli chcesz, aby Twój taras wyglądał estetycznie przez wiele lat, postaw na sprawdzone materiały renomowanego producenta.
Firma FENCE-TECH oferuje między innymi wysokiej jakości deski tarasowe kompozytowe.
Są to produkty trwałe i odporne na działanie wilgoci, promieniowania UV oraz grzybów.
Mają przy tym bardzo elegancki wygląd i właściwości antypoślizgowe.