Przed nadejściem zimy należy odpowiednio zabezpieczyć taras. Jak to zrobić?
Wiele zależy od materiału, z którego został on wykonany. Najmniej odporny na działanie śniegu, wody lub mrozu jest taras drewniany. Zdecydowanie lepiej znoszą zimową aurę kostka brukowa i kompozyt.

Czym zabezpieczyć taras drewniany?

Czym zabezpieczyć taras drewniany?

Drewno jest materiałem naturalnym, łatwym w obróbce, które ładnie się prezentuje na tarasie. Niestety, jest ono również podatne na działanie czynników atmosferycznych, wilgoci oraz promieniowania UV. Taras drewniany jest szczególnie narażony na negatywne działanie czynników pogodowych w okresie jesienno-zimowym.

Dlatego należy o niego właściwie zadbać przed nadejściem mrozów i opadów śniegu. Najlepsze efekty daje olejowanie desek. Czynność ta jest jednak czasochłonna, do tego najlepiej przeprowadzać ją co roku.

Przed olejowaniem należy dokładnie oczyścić deski z brudu oraz lakieru. Preparat nanosi się wzdłuż słojów drewna, dzięki czemu dobrze wnika w jego strukturę.

Taras możesz również przykryć grubą folią lub plandeką, dzięki temu zabezpieczysz drewno przed wilgocią oraz śniegiem. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze sposoby konserwacji nie uchronią desek przed postępującym starzeniem.

Czym zabezpieczyć taras drewniany?
Taras z płytek ceramicznych lub gresowych

Taras z płytek ceramicznych lub gresowych

Taras z płytek ceramicznych lub gresowych

Znacznie trwalszym materiałem są płytki ceramiczne lub gresowe. Podłoga wykonana z tego tworzywa jest bardziej odporna na działanie mrozu i wody. O czym więc trzeba pamiętać? Przed nadejściem zimy należy przede wszystkim dokładnie sprawdzić stan płytek.

Nawet niewielkie pęknięcia przy ujemnych temperaturach mogą szybko przerodzić się w duże ubytki. Pamiętaj też, że nawet mrozoodporne płytki mogą ulec uszkodzeniu w okresie zimowym. Dlatego koniecznie wymień zepsute elementy na nowe. Z kolei zalegający śnieg nie jest groźny dla gresu oraz ceramiki, więc nie musisz go usuwać.

Taras z deski kompozytowej

Taras z deski kompozytowej

Znacznie odporniejsza na działanie czynników atmosferycznych jest deska kompozytowa. Materiał, z którego została wykonana, stanowi mieszankę naturalnej mączki drzewnej oraz tworzyw sztucznych – PCV. Dzięki temu kompozyt jest niezwykle trwały i znakomicie nadaje się na deski tarasowe.

Dlatego przez całą jesień oraz zimę nie musisz martwić się o stan tarasu. Deski kompozytowe nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ponadto wyróżniają się również tym, że mają warstwę antypoślizgową. Nie jest więc im straszny ani śnieg, ani mróz. Na wiosnę możesz je tylko delikatnie odświeżyć przy użyciu wilgotnej szmatki.

Taras z deski kompozytowej
Taras z kostki brukowej

Taras z kostki brukowej

Taras z kostki brukowej

Również taras zrobiony z betonowych płyt lub kostki brukowej znakomicie znosi warunki zimowe. Warto go mimo wszystko zaimpregnować specjalnym środkiem, co ułatwi późniejsze usuwanie śniegu oraz lodu.

Nie należy natomiast posypywać oblodzonej powierzchni solą, ponieważ ingeruje ona w strukturę kostki, powodując odbarwienia. Lepiej zastosować zwykły piasek lub chlorek magnezu.

Tarasu nie można również odśnieżać ostrymi, metalowymi narzędziami, ponieważ niszczą one podłogę. Do usuwania śniegu nadają się łopaty z tworzyw sztucznych lub zwykłe miotły.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

W polskich warunkach przeważnie nie korzysta się z tarasu w czasie zimy. Dlatego przez ten czas może być on pokryty śniegiem i prawdopodobnie nic mu się przez ten okres złego nie przydarzy. Jeśli chcesz go odśnieżyć, na przykład w celu poprawy estetyki, zrób to przy pomocy odpowiednich narzędzi.

Aby dodatkowo zwiększyć zabezpieczenie tarasu przed żywiołami, możesz go czymś przykryć lub zainwestować w markizę. Wysuwane zadaszenie chroni przed opadami śniegu oraz deszczu. Dzięki temu woda nie będzie dostawała się w szczeliny podłogi, co zapobiegnie dalszemu jej zamarzaniu. Ponadto markiza zapewnia całoroczne korzyści, ponieważ chroni taras przed szkodliwym promieniowaniem UV, dając jednocześnie cień.

Możesz również zainwestować w oświetlenie zewnętrzne. Dodanie lamp wokół tarasu nie tylko zwiększy bezpieczeństwo, ale może również poprawi wygląd terenu. Miejsce to stanie się po prostu przyjemniejsze w porze zimowej.

Ponadto jeszcze na etapie budowy tarasu możesz rozważyć położenie instalacji przeciwoblodzeniowej. Są to specjalne przewody grzejne, które kładzie się w górnej części podłogi. Takie rozwiązanie, kiedyś uważane za luksus, dziś staje się coraz bardziej powszechne. Instalacja w sposób automatyczny podgrzewa taras, dzięki czemu nie gromadzi się na nim śnieg i lód.

Zadbaj o meble tarasowe i rośliny

Zadbaj o meble tarasowe i rośliny

Zadbaj o meble tarasowe i rośliny

Śnieg, mróz i wiatr mogą również spowodować uszkodzenie mebli ogrodowych. Co powinieneś z nimi zrobić, gdy zbliżają się niskie temperatury i opady? Większość mebli ogrodowych teoretycznie można zostawić na zewnątrz, ponieważ są odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Jednak surowe warunki mogą sprawić, że ulubione krzesła lub fotele już nie będą tak ładnie wyglądały. Dlatego najlepiej schować meble do środka lub przykryć je pokrowcami.

Do domu wnieś również jednoroczne, delikatne rośliny, które nie przetrwają zimowych warunków. Na zewnątrz mogą zostać iglaki lub inne mrozoodporne byliny. Część z nich można otulić agrowłókniną.